Pelargonija
Pelargonija je dobro poznata biljka, raširena u narodu pod raznim imenima, kao što su pelargonija ili čak iskrivljeno belagonija, muškatla, žeravac itd. Pelargonija potječe iz Afrike, ali je u Evropi potpuno udomaćena.
Razlikujemo uglavnom tri vrste pelargonija koje uzgajamo za ukras naših domova, uspravne – Pelargonium zonale, viseće -Pelargonium peltatum i veliko cvjetne -engleske -pelargonije Pelargonium grandiflorum. Kao izričito sobna hiljka može se spomenuti još i Pelargonium radula var. roseum, koja cvate ružičasto crveno, a fino nazubljeni listovi su ugodna mirisa, pa je upravo zbog toga mirisa prije bila vrlo omiljena.
Pramda se pojedine vrste pelargonija međusobno razlikuju, ipak imaju i zajedničkih osobina i traže sličain način užgajanja. Pelargonija je višegodišnja biljka i lako prezime na svijetlom mjestu zaštićenom od mraza kod temperature od 6-8°C. Zimi je samo vrlo rijetko zalijevamo. Pošto se lako razmnožaiva bolje je da svake godine uzigojiimo mlade bujne biljke. Po našim prozorima i balkonkna često viidimo izdužene i do 1 m visoke biljke, koje su na donjim dijelovima i stabljike bez lišća, a tek na vrhu nose bujno lišće i cvijet. Takve biljke nisu lijepe ni njegovane, a držimo li ih slobodno na balkonu i lagani vjetar lako će ih prevnuti i slomiti.
Zato, ako pelargonija .prezimi moramo je pred kraj zime presaditi u ne prevelik lonac u mješavinu klijališne zemlje ¦ili komposta s pijeskom. Sve izboje prikratimo na 3-5 oka, a biljike stavuno na svijatlo i toplije mjesto. Postepeno počinjemo jače zalijevati, ali uvijeik umjereno. Pri zalijevanju treba paziti da se ne vlaže list i cvijet, jer se u tom slučaju na biljku vrlo lako razviju plijesni. Što imaju više zraka i sunca, pelargonije, naročito Pelargonium zonale i Pelargonium peltatum obilnije cvatu. I
To su uz petuniju i fuksiju najprikladnije biljke za prozorske i balikonske sanduke, a vrlo su lijepe i zahvalne i za gredice u vrtu. Svojim lijepim cvatovima živih boja, od ljubičasto-crvene preko svih tonova crvene i iužičaste do toijele, s jednostavni ili dvostrukim cvjetovima, ta otporna, jeftina i zahvalna biljka trebala bi biti ukras svakog doma.
O zalijevanju smo već rekli sve što je potrebno, pa treba samo upantiiti da se pelargonije prihranjuju otopinom gnojiva samo u prvim ljetnim mjesecima, jer dohranjivanjem podstičemo bujni rast lista uslijed cega biljke zaostaju u cvatnji. Razmnožavanje pelargonija je vrlo jednostavno. U priređene sandučiće ili cvjetne lonce napunjene pjeskovitom zemljom, koja uvijek mora biti vlažna, a nikada premokra, utaknemo pripremljene reznice. Reznice ne smiju biti preguste, jer tada postoji opasnost da ih napadne plijesan. Na dno sandučića ili lonca treba i staviti dosta krhotina. Reznice možemo rezati od veljače do kolovoza s matičnih biljaka, tako da ispod lisne peteljke koso prema dolje odrežemo mladi izboj iz neikolilko listova.
Donje listove odrežemo, a ako su gornji listovi jako veliki, možemo lisnu plojku napola smanjiti. Kad se rez osuši, utaknemo reznioe u pripremljene samdueiće ili lonce, a možemo ih uzgojti i pojednako u malim lončicima. Držimo ih na svijetlom i toplom mjestu i umereno ih zalijevamo. Zakorijenjene biljke po potrebi jedan do dva puta presadimo u ne prevelike lonce.
Malu iznimku u uzgoju čine tzv. engleske pelargonije. Njih ne držimo izložene najjačem suncu, što znači da su prilkladne za istočne ili zapadne položaje. Umjereno ih zalijevamo i jedanput tjedno prihranjujemo, da bi dosta osjetljive biljke održali što duže u cvatu. Zimi ih moramo držati na svijetlom mjestu kod 6-8°C, najbolje na zatvorenoj verandi ili svijetlom hodniku, u svakom slučaju zaštićene od smrzavanja. Ova vrsta pelargonija ni zimi potpuno ne miruje i ne odbacuje list, pa je treba češće zalijevati.
Ako želimo da naše pelargonije bujno i lijepo cvatu, ne smijemo zaboraviti da ljeti traže otvoreni prostor, vamjsku prozorsku dasku, balkon, i terasu ili vrt, da bi se na suncu i zraku mogle potpuno razviti.
Ljubimci smo muskatle pelargonija jedva smo na vasem sajtu pronasli pa vas molimo pozovite ili posaljite katalog
VELIKI SAM LJUBIMAC MUSKATLI PELARGONIJA ,ATO BIH VAS ZAMOLIO DA MI ODGOVORITE KAKO BI SE DOGOVORILI O ISPUNJENJU MOJIH ZELJA
Posto sam se vise puta obracao Vama zelimovom prilikom opet ,mozda je i moj propust da nisam izvrsio pregled mejlova odgovora izvinjavam se ,molim pist
ite hvala